best mobile website builder

Sleduj nás na Facebooku

松尾芭蕉 Macuo Bašó v Divadle 29

 
 „ Žijete pouze dvakrát
   Jednou po narození
   A jednou před smrtí “

 Haiku nejznámějšího japonského básníka a této formy, který si vybral pseudonym Bašó, podle banánovníku, který mu věnoval asi v roce 1680 jeden z jeho žáků, mi vytanulo na mysli tento pátek v poslední zářijový den. Pardubice praskaly kulturou ve švech, hudba se linula ze Žlutého psa, z Ponorky, a z mnoha dalších míst, ale molekuly, atomy, elektrony, protony, neutrony… kvarky… které byly hmotně přítomné v sále Divadla 29, se podle mě budou ještě dlouho „chvět“ na vlnách, které zazněly právě tam. 
      A proto toto haiku. Hudební zážitek tak nějak na druhou, čtverec. A Gurun Gurun voněly po jablkách, citronech a… Hudba doprovázena obrazem a vlněním, které popírá rozdíly mezi realitou a snem. Kontrastem jim byla dětsky čistá Haco, která dává tvar iluzím a barvám, otřásáním membránou mikrofonu. Kontrast mezi kulturami. Kontrast mezi skupinou a jednotlivcem. Kontrast, mezi improvizací a předem připraveným výstupem, který v závěrečné společné skladbě splynul v jedno.  
        Hypnominimalistická atmosféra, kterou navodili Gurun Gurun se překlenula v pohádkový svět japonské zpěvačky, multiinstrumentalistky, performerky a skladatelky, která přenesla celý sál z tajemného lesa do tajemné zahrady
 (album Secret Garden).
 Zahrady, která je učesanější, než les, ve kterém ožívá jakákoliv představa duchovna, kterou zprostředkovala čtveřice Tomislav Federsel, Ondřej Ježek, Tomáš Knoflíček a Jára Tarnovski.
      Na závěr, aby se kruh uzavřel, je potřeba zmínit album uskupení Gurun Gurun z roku 2011, s názvem Gorogoro Garagara Rimikkusu. Výtěžkem z prodeje alba pánové podpořili organizaci Japan Earthquake Animal Rescue and Support (www.jears.org), která se věnuje záchraně a rehabilitaci zvířat postiženými zemětřesením a následným tsunami v severním Japonsku (Tóhoko 2011). Bylo nejsilnější v dějinách Japonska. A možná, že jeden z přítomných kvarků byl i tam.
 A zítra ho sníte ke snídani ve formě banánu.

  ありがとう 

SDÍLEJTE ČLÁNEK